Apie blogą

Kas buvo iš pradžių – obuolys ar kriaušės?

Kai imi apie tai galvoti, pasaulyje viskas daug maž sukasi apie obuolius… Ir aiškiai per mažai dėmesio skiriama kriaušėms!

Obuolys nukrito Niutonui ant galvos, Ievą gyvatinas rojuje obuoliu sugundė irgi… Jei tik kur kas apie vaisius užsimena, tai, žiūrėk, tuoj sukonkretinama į obuolį!

Obuolys – rūgštus, nuo medžio nukrėstas,žieminis – išlaikytas, kol senos močiutės skruostus primena ir dar per Kalėdas palėpėj vasara kvepia; džiovintas kompotui ir širdžiai sveika – pektinas; sukirmijęs… Perpjovus įstrižai pamatysi žvaigždę – magiškas; iki graužtuko nugriaužiamas, cinamonu pabarstytas keptas, jei derlius toks gausus, kad nėra kur dėt , viena ištisine lupyna nulupamas – obuolių pyragui…

Visos gražios metaforos – aš ne prieš obuolius!

Aš – už kriaušes. Sultingas, saldžias, kai prisirpusias nuskini ir sutrešusias, vapsvų išėstas, jei pagaliau nukrinta pačios… nuo jų lieka limpančios rankos, ir nepamiršk nusivalyti smakrą; arba valgyti reikia, atsipjaunant peiluku… Idealus derinys su mėlynų pelėsių sūriu desertui arba verdamos vyne su prieskoniais; forma primena moters nugara arba styginį muzikos instrumentą – viskas, žinoma, simboliška ir mažiau vienpusiška, bet čia jau rašyto žodžio problema – užrašei ir tuo pasirinkai, ir visa kita tam kartui dingsta.

Teiginys, padėjęs pasirinkti temą rašymui, buvo neseniai girdėtas tvirtinimas, kad vyrai rašo apie juos supantį pasaulį, o moterys – tai tik vis apie buvimą moterim… Ir todėl jos labiau yra tinkamos skaitytojų vietai. O ir vyrai labiau motyvuoti siekti tobulumo, moteriškų akių stebimi – Nežinau, kas taikliau pastebėta, ar įprastinis vyrų narciziškumas, ar jų pagarsėjęs nesidomėjimas moters vidiniu pasauliu.

Ir dar daug įvairių piktinančių dalykų galima ilgai rėkti į temą pavėjuj… Bet ginčiai neišsprendžiami tame pačiame lygyje, kaip juos sukėlusi problematika. Jie išsprendžiami tik žiūrint iš aukščiau – pvz. Virginija Wolf teigė, kad geriausia literatūra yra sukurta, rašant ne iš vyro ar moters, bet iš bendražmogiškos perspektyvos.

Iš pradžių buvo pradžia, čia aš juokais su tuo klausimu pavadinime parašiau.

O toliau tai aš už pusiausvyrą – obuolių su kriaušėmis lyginti gal ir nėra prasmės, bet nematau, kodėl obuoliai turėtų nusverti dažnumu, intensyvumu ar svarba, todėl temą pažadu tęsti.

 

Šituo tekstu 2011 rugpjūtį pradėjau savo blogą KRIAUŠIŲ METAS svetainėje Blogas.lt.

2011, 2012 ir 2013 metų tekstai jau sudėti ir į knygelę, kas dar dar kartą juos pasiskaitinėti norėtų. 2014 m. tekstai perkelti ir į archyvą šiame puslapyje (kol vėl bus prirašyta pakankamai, kad sekančią knygelę sudaryti).

Gaiva Paprastoji ∞ 2014-2016