Pajunk minotaurą dirbti sau (I dalis)

Paola Volkova, menotyrininkė, nusipelniusi Rusijos kultūros veikėja mirė 2013, 82 metų amžiaus – man tai buvo siurprizas, nes aš ką tik buvau žiūrėjus Youtube jos paskaitų apie meno istoriją ciklą, filmuotą 2012 metais, kur ji, kupina beveik vaikiško entuziazmo ir aiškiai žavėdamasi visu tuo, apie ką pasakojo, aiškino apie graikus, romėnus, Bizantiją ir kt. .. Kaip ten buvus ir savo akimis mačius, kaip jauna mergaitė…Ir biografija jos įdomi, su A.Tarkovskiu, M.Mamardašvili ir kitais įdomiais žmonėmis susijusi. Bet šnekėti norėčiau apie jos paskaitų turinį.

P.Volkova labai įtikinamai teigia, jog net ir visai mūsų vakarietiškai kultūrai, filosofijai ir visoms idėjoms kylant iš graikų palikimo, vis tiek, į senuosius graikus mes nesame panašūs visai! – Graikai išnyko be pėdsako ir tuo jie primena Češyro katiną iš Alisos Stebuklų šalyje – paties katino nebėra, likus tik jo šypsena…

O štai romėnai, kurie buvo visiškai nekultūringi ir ne meniški, kurie išrado tik jurisprudenciją ir valstybę, kaip sistemą, valdomą vienetą, kurie išrado statybą, pastatų ir komunikacijų – tie romėnai tai ir esame mes. Mūsų dokumentus iki šiol tvirtina notarai, valstybės funkcionavimą ir įstatymų vykdymą laiduoja kariuomenės buvimas, naudojamės romėnų tiestais keliais ( ir, netgi, vandentekiais) ir nenorime nieko kito, tik duonos ir žaidimų…

Kai kažkuris imperatorius norėjo humanizuoti gladijatorių kovas ir įvesti kovą atbukintais kardais, tai Romoje vos ne kilo sukilimas!…Kai patys romėnai buvo miestelėnų civilizacija – kariai tarnaudavo romėnų legionuose uz žemės gabalą, kurį gaudavo, atitarnavę, pasistatydavo namą ir užveisdavo daržus… Kuris ten imperatorius irgi, atsisakė sosto, pasitraukė į provinciją ir didžiavosi savo išaugintais kopūstais…Romėnai garbino protėvius, rinko tapytus jų portretus, šeima, giminė buvo labai svarbu.

Graikai, priešingai, buvo karių civilizacija, miestai pastoviai kovėsi vieni su kitais, tik, kartą į keturis metus, įsivyraudavo taika ir vykdavo Olimpiada. Joje laimėti buvo lygu likti gyvam amžinai, vadinasi, priartėti prie dieviškumo…Iš graikų ateina idėjos – architektūros menas, pvz, nes romėnai tai buvo tik statybininkai, kiekvienas graikas vyras turėjo mokėti dalyvauti diskusijose, kalbėti temomis, aukštesnėmis, nei kasdieninės – ne ekonomika, ne politika, ne namai ar vargai, o heroiškumas, grožis, teisingumas, pvz…Privalėjo laikas nuo laiko organizuoti pobūvius, kur su draugais tokias diskusijas vykdydavo.

Ir viena svarbiausių temų, per visą graikų kultūrą einančių, buvo „Užmušk minotaurą savyje!“ – atsisakyk visko, kas smulku, žema, kasdieniška, nesileisk valdomas instinktų – pakilk auščiau viso to, sklandyk mintimis erdvėse, kur gyvena tobulos idėjos, leisk joms nulemti tavo pasaulį…

Mes įpratę manyti, jog romėnai perėmė graikų civilizaciją, kultūrą, vertybes…bent jau pritaikė sau, perleido per save. bet šito visiškai nesimato! – jokio tokio esminio perimamumo nesimato. greičiau vieni buvo viskas, kas nebuvo kiti.

Toks kaip Frodo ir jo daržininko duetas J.R.R.Tolkino „Žiedų valdove“.

Kaip kad viena civilizacija, viena pilnavertė asmenybė būtų paimta ir padalinta į dvi. Specialiai? – prie šito grįšim…

Pas Č.Milošą irgi radau nuomonę į šitą temą: graikų epocha buvo cikliška, ji rėmėsi mitologija, ne istorija. Romėnai buvo pirmieji, gyvenę istorijos tekėjime nuo A į B, nuo šlovingų dienų į stagnacijos ir sugriuvimo laikus.

Pagal poetą, toksai istorinis (iš Toros?) linijinis laiko pojūtis, tik dabar jau progreso ir gerovės link, buvo būdingas žydų tradicijai, ir klasikinė gimnazija auklėjo kartą po kartos įsitikinime, kad gyvename laike, kaip strėlės skrydyje.

Amerikoje gyvendamas, jis pastebėjo, jog civilizacija žmones čia įtakoja taip, kaip jie būtų musės, įklimpę į sakus, ir iš lėto stingtų į gintarą… – graži metaforą apie tai, kas įvyksta, kai judėjimas prarastas, nes jei „pats civilizacijos žydėjimas“ , tai kur toliau?

Strėlės skrydis , pasirodo, be galo tęstis negali, patyliukais esam grįžę į cikliškumą, kur po žydėjimo ateina ruduo ir žiema?

Žmogus, nesusitvarkęs su minotauru savyje, neišvengiamai prarijamas ir civilizacijos minotauro iš išorės?

(bus tęsinys)

Komentarai

Gaiva Paprastoji ∞ 2014-2016 | WEB sprendimas: justin.as